مقالات

خام سوزی ماشین

خام سوزی ماشین

خام سوزی ماشین می‌تواند باعث شود تا مصرف سوخت خودرو بیش‌ازحد بالا رود و در کوتاه‌ترین زمان آمپر بنزین به سمت حرف E حرکت کند. پس زمانی که از اگزوز ماشین به‌سادگی بوی بنزین استشمام کردید مطمئن باشید که خودروی شما دچار خام سوزی بنزین شده است. حالا باید دید که علت اصلی این خام سوزی چیست و چگونه باید برطرف شود؟

خام سوزی ماشین چیست؟

 

خام سوزی ماشین چیست؟

 

هنگامی‌که در موتور خودرو، بنزین به‌اندازه کافی با اکسیژن هوای درون مخزن ترکیب نشود قطعاً فرآیند احتراق به‌درستی صورت نمی‌گیرد. درنتیجه بنزین بدون هیچ واکنشی از منیفولد و لوله اگزوز به‌صورت خام خام می‌شود. درنتیجه حالت گفته می‌شود که خام سوزی در خودرو پیش‌آمده است. این خام سوزی به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از:

خرابی سیستم جرقه‌زنی

سیستم جرقه‌زنی خودروهای بنزینی شامل کویل، وایر و بسیاری قطعات دیگر است. چنانچه در هر یک از این لوازمات ایرادی وارد شود بدون شک فرایند جرقه زدن داخل مخزن سیلندر خودرو با مشکل روبه‌رو خواهد شد. درنتیجه موتور شروع به ریپ زدن می‌کند و مشکل خام سوزی اتفاق می‌افتد. مطمئن باشید که اگر یک شمع جرقه‌ای داخل سیلندر ایجاد نکند بدون هیچ‌گونه احتراقی درون خودرو بنزین از اگزوز خارج خواهد شد.

خام سوزی ماشین و نقص در سیستم انژکتور

ازآنجایی‌که انژکتورها سوراخ‌های ریزی دارند بنابراین می‌توانند سوخت را به‌صورت قطرات ریزی به داخل منیفولد تزریق کنند. چنانچه در سیستم انژکتور اختلالی ایجاد شود و یا سوراخ‌های آن بیشتر از حد استاندارد بنزین را پاشش کند. قطعاً میزان غلظت بنزین با هوا با مشکل روبه‌رو خواهد شد و در خورد حالت خام سوزی رخ می‌دهد. بنابراین خوب است بعد از مدتی انژکتورها توسط افراد متخصص بررسی شود. همچنین در صورت کثیف بودن به‌خوبی شسته شده و یا تعویض گردد.

خرابی سنسور اکسیژن و ایجاد مشکل در حس‌گرها

 

سنسور اکسیژن و خام سوزی ماشین

 

سنسور اکسیژن قطعه مهمی در خودروها بنزینی است که با بررسی گازهای خارج‌شده از اگزوز ماشین میزان پاشش دقیق سوخت را کنترل می‌کند.‌ اگر تحت هر شرایطی سنسور اکسیژن خراب شود و ارسال داده‌ها به ایسیو دچار اختلال شود قطعاً تزریق سوخت از طریق انژکتور به‌طور دقیق انجام نخواهد شد. درنتیجه بنزین بیش‌ از اندازه به داخل سیلندر تزریق می‌شود که این موضوع می‌تواند باعث خام سوزی ماشین شود.

همچنین بخوانید: سنسور خودرو و انواع آن

نقص در سیستم اگزوز و خام سوزی ماشین

یکی دیگر از دلایل مهم خام‌سوزی ماشین، خرابی سیستم اگزوز است. این موضوع می‌تواند عملکرد سیستم تزریق بنزین به داخل موتور را دچار اختلال کند. همچنین ماشین را دچار خام سوزی کند پس همیشه از سالم بودن لوله‌های اگزوز مطمئن شوید.

سخن پایانی

معمولاً خام سوزی ماشین جزو عیوبی به‌حساب می‌آید که می‌توان با سرویس‌های دوره‌ای از بروز آن جلوگیری کرد. بهتر است هرچند وقت یک‌بار انژکتور را شستشو دهید. همچنین شمع‌ خودرو و وایرها را به‌موقع تعویض کرده و پاک‌سازی کنید. نسبت به نشتی اگزوز بی‌اهمیت نباشید و هرگونه پارگی سامانه اگزوز را در اسرع وقت برطرف کنید تا هیچ‌گاه با خام سوزی خودرو روبه‌رو نشوید.

شجاع پارت تامین کننده قطعات یدکی خودرو در کمترین زمان ممکن میتواند بهترین محصولات را با نازلترین قیمت در خدمت شما عزیزان قرار دهد.

برای فروش عمده با این شماره تماس حاصل فرمایید : ۰۹۳۵۲۲۴۹۳۹۵

‫1/5 ‫(1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *