مقالات

شمع خودرو

شمع خودرو

در این مقاله می‌خواهیم به مطالبی جامع درباره شمع خودرو و مباحث مربوط به آن بپردازیم. همچنین اطلاعاتی مفید و کاربردی در این زمینه به شما ارائه کنیم.

شمع خودرو چیست؟

شمع خودرو ابزار و وسیله‌ای است که برای انتقال جرقه‌های متناوب برق درون سیلندرها، ساخته شده است. به عبارت دیگر شمع خودرو در واقع قطعه‌ای کوچک است که از اهمیت خاصی در ماشین برخوردار می‌باشد که در محفظه سیلندر قرار می‌گیرد و با جرقه زنی، نیرو و انرژی لازم را برای موتور فراهم می‌کند.

اگر، این قطعه با مشکلی مواجه شود پیامد‌هایی را به دنبال دارد که از جمله مهمترین و مشهود‌ترین آن‌ها لرزش‌های غیر عادی خودرو است. از این رو حتما اقدام به خرید بهترین مارک شمع خودرو کنید. شمع خودرو با هدف شروع فرآیند احتراق در موتور تعبیه شده است و همه وسایل نقلیه‌هایی که با سوخت فسیلی کار می‌کنند برای تکمیل عملیات احتراق در پیشرانه، احتیاج به چنین ابزاری دارند که با جرقه زدن عامل شروع کار موتور باشد.

نحوه کار شمع خودرو

لازم به ذکر است که باتری خودرو، عاملی است که ولتاژ اولیه مورد نیاز برای عمل جرقه زدن را تامین می‌کند. در این جریان، قطعه ایی به نام کوئل موجود است که از سیم پیچی‌های القایی ایجاد شده است و وظیفه آن، دریافت ولتاژ پایین از باتری، تقویت جریان آن و انتقال آن به سمت شمع خودرو است.

از سوی دیگر، دو الکترود مثبت و منفی در شمع وجود دارد که بعد از دریافت ولتاژ، جریان آن را مجدد افزایش داده و منجر به بالا رفتن ولتاژ گاز‌های موجود در محفظه می‌شوند؛ و در ادامه سبب رسانای جریان الکتریکی شده و احتراق سوخت فسیلی شروع می‌شود.

از جمله نکات مهم درباره شمع این است که، شمع خودرو، به ولتاژی بین ۱۲ تا ۲۵ هزار ولت نیاز دارد تا عملکرد درست و به موقعی داشته باشد.

شمع خودرو

همچنین بخوانید: سوزن انژکتور چیست؟

اجزای تشکیل دهنده شمع ماشین

شمع ماشین که بر روی قطعه سیلندر قرار دارد، از اجزای زیر متشکل شده است.

 • عایق چینی
 • الکترود مثبت
 • الکترود منفی
 • واشر

انواع و اقسام شمع خودرو

در حال حاضر، در بازار، چندین مدل شمع خودرو موجود است که مشخصات و کارایی و طول عمر و قیمت‌های آنان با هم کاملا متفاوت است. معروف‌ترین شمع‌های موجود در ایران، که با خودرو‌های موجود در ایران سازگاری دارند به شرح زیر است:

شمع‌های گرم خودرو

شمع گرم، اغلب جهت پیشرانه‌هایی مناسب هستند که با دور پایین کار می‌کنند. به عبارت دیگر، به دلیل‌عدم تولید گرمای زیاد، سرد هستند. اما باید گفت که مقدار زیادی از رسوبات کربن به مرور زمان بر روی این مدل شمع‌های خودرو قرار می‌گیرند مکه موجب کاهش عمر قطعه می‌شوند.

شمع‌های سرد خودرو

این شمع ها، اغلب در موتور‌های با دمای بالا مورد استفاده هستند و بعد از هر بار احتراق، بلافاصله سرد می‌شوند.

شمع‌های نیکلی یا مسی در خودرو

این نوع از شمع ها، مقاومت کمتری در مقابل گرما دارند و طول عمر مفید آن‌ها مابین ۲۰ تا ۴۰ هزار کیلو متر می‌باشد.

شمع‌های پلاتینیومی در خودرو

در این نوع از شمع‌های خودرو، جنس الکترود آن ها، از جنس آلیاژ پلاتینوم می‌باشد. عمر مفید آن‌ها بالا بسیار بالاست. تا حدود ۱۰۰ هزار کیلو متر را پشتیبانی می‌کند و همچنین توانایی تحمل حرارت ۲۵۰۰ درجه سانتی گراد را دارد.

شمع‌های ایردیومی در خودرو

جنس الکترود مثبت این قطعه از ایریدوم بوده و طول عمر آن نسبت به نوع پلاتینیومی، بیشتر خواهد بود.

شمع‌های چند الکترودی در خودرو

در این نوع از شمع‌ها، دو پلاتین دو الکترودی و دو مسیر جهت عمل جرقه زدن وجود دارد در نظر داشته باشید که عمر مفید این مدل، زیاد است اما تنها برای خودرو‌های مجاز سفارش می‌شود.

نحوه کار شمع خودرو

عملکرد شمع خودرو

با استارت زدن، بعد از اینکه سوخت به درون سیلندر منتقل گشت، و با هوا ترکیب شد، شمع خودرو با دریافت ولتاژ بالا و جرقه زدن، منجر به سوختن بنزین یا گاز، و تولید انرژی مورد نیاز به جهت شروع فعالیت قطعات موتور و در نتیجه حرکت ماشین می‌گردد.

دلایل خرابی شمع خودرو

 • حرارت بالا
 • نشت روغن
 • آلودگی شمع با کربن زیاد

نشانه‌های اینکه زمان تعویض شمع فرا رسیده چیست؟

 • مصرف سوخت بالا خودرو
 • تغییر رنگ چینی شمع خودرو
 • وجود بنزین بر روی آن
 • ترک خوردگی چینی شمع
 • فرسودگی الکترود
 • وجود لعاب روی شمع
 • ذوب شدن الکترود مرکزی
‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *