مقالات

واشر سر سیلندر،کاربرد سوختن و تعویض آن

واشر سر سیلندر

یکی از قطعات اصلی خودرو که از ملزومات مهم موتور به شمار می‌آید، واشر سر سیلندر است. در صورت عدم وجود این واشر یا تغییر شکل و سوختن آن موتور با اتفاقات بسیار ناگواری مواجه می‌شود. با این حال اگر قصد دارید در این زمینه بیشتر بدانید، ما در این مقاله می‌خواهیم شما را با واشر سرسیلندر و اهمیتی که دارد بیشتر آشنا کنیم.‌ ضمن اینکه در زمینه علائم سوختن آن و تعویض این قطعه نیز صحبت‌هایی به میان می‌آوریم. با ما همراه شوید.

واشر سر سیلندر چیست؟

واشر سر سیلندر نقش بسیار مهمی در موتور ایفا می‌کند. این واشر میان سرسیلندر و سیلندر قرار می‌گیرد که موجب به وجود آوردن حالت ضربه گیری شده و جلوی حرارت مستقیم به سرسیلندر را می‌گیرد. همچنین این واشر موجب می‌شود تا جلوی جوش خوردن این قطعات به هم در اثر گرمای زیاد گرفته شود.

معمولاً برای ساخت این قطعه از جنس پنبه نسوز، فولاد و مس استفاده می‌شود. از این رو واشر سرسیلندر می‌تواند فشار حرارتی بسیار بالایی را تحمل کند. یکی دیگر از کاربردهای مهمی که این واشر دارد، این است که جلوی مخلوط شدن آب و روغن را می‌گیرد و می‌تواند سال‌های زیادی بدون هیچ گونه مشکلی بر روی موتور کار کند.

وظایف واشر سر سیلندر

برای موتورهای چهار سیلندر خطی از یک واشر و موتورهای شش و هشت سیلندر خورجینی دارای دو واشر سر سیلندر هستند. این قطعه دارای وظایف بسیار مهم و اساسی می‌باشد و طراحی آن به گونه‌ای صورت گرفته است که هرگز از موتور جدا نشود. آب بندی سیلندر، هدایت مایعات و حفظ و نگهداری مایعات از وظایف مهم واشر سرسیلندر می‌باشد.

واشر سر سیلندر چیست؟

واشر سرسیلندر تا چه دمایی را تحمل می‌کند؟

معمولاً واشر سر سیلندر دمایی که تحمل می‌کند تا حدود ۶۰۰۰ درجه سانتی‌گراد و بیشتر از آن می‌باشد. البته این میزان دما به وسیله مورد نظر بستگی خواهد داشت. دقت کنید که واشر سرسیلندر یک خودرو با خودروی دیگری ممکن است یکی نباشد. در هنگام خرید واشر سر سیلندر حتما به این نکته دقت کنید.

انواع مختلف واشر سر سیلندر

واشر سرسیلندرها دارای انواع و اقسام مختلفی می‌باشند که از جمله معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به آزبست مسی، آزبست فولادی، فولاد چند لایه، مسی کامپوزیت و الاستومریک اشاره کرد. موتورهای اغلب خودروهای جدید امروزی دارای واشر سر سیلندرهای فولادی چند لایه هستند. واشر سرسیلندرهایی که از جنس کامپوزیت می‌باشند در موتورهای قدیمی‌تر وجود دارند. همچنین برخی از موتورها با واشر سرسیلندرهای مسی کار می‌کنند.

علائم نشان دهنده سوختن واشر سر سیلندر

اگر برخی از علائم در خودرو بروز پیدا کند نشان دهنده این است که واشر سرسیلندر سوخته یا در حال سوختن می‌باشد‌. از جمله این علائم می‌توان به مواردی مانند جوش آمدن خودرو یا شیری شدن رنگ روغن موتور اشاره کرد. همچنین در صورت مشخص شدن علائمی مثل مخلوط شدن روغن در آب رادیاتور یا عملکرد نادرست موتور و خرابی پمپ روغن یا مواردی مثل روشن شدن چراغ چک و حرارت خیلی زیاد موتور در زمانی کوتاه یعنی واشر سر سیلندر سوخته و لازم است هر چه زودتر نسبت به تعویض این واشر اقدام کرد.

علائم نشان دهنده سوختن واشر سرسیلندر

علل سوختن واشر سر سیلندر چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که موجب می‌شود واشر موتور بسوزد. برخی از این علائم شامل مواردی مانند کمبود آب در رادیاتور یا بسته شدن مجرای آب در موتور است. همچنین اگر شیلنگ ورودی و خروجی آب پیچیده شود یا ترموستات با مشکل و ایراد مواجه شده باشد و واتر پمپ دچار خرابی شود یا به علت گاز دادن شدید و طولانی مدت در حالت درجا موتور با حرارت زیادی مواجه شود، همه این‌ها موجب سوختن واشر سر سیلندر خواهند شد.

تعویض واشر

در بسیاری از موارد افراد می‌توانند واشر موتور خودرو را تعویض کنند. این کار به حساسیت زیادی نیاز دارد. در صورت بروز کوچک ترین اشتباهی برای تعمیر آن ممکن است موتور خودرو بسوزد. در صورتی که واشر درست آب بندی نشده باشد از کانال آب و کانال روغن، آب و روغن به بیرون راه پیدا می‌کنند. همچنین نیاز است که آب بندی با دقت زیادی صورت گیرد تا گاز از محفظه احتراق به بیرون راه پیدا نکند. بنابراین آب بندی واشر امری بسیار مهم می‌باشد، پس بهتر است که افراد متخصص این کار را انجام دهند.

سخن پایانی

واشر سرسیلندر یکی از قطعات بسیار مهم در موتور خودرو می‌باشد که در موتور پنهان می‌شود. این واشر ممکن است به دلایل مختلفی سوخته شود و نیاز به تعویض داشته باشد. این واشر از خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری بالا برخوردار است.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *