دسته‌بندی نشده

زمان تعویض صفحه کلاچ (تعویض دیسک و صفحه)

راهنمای زمان تعویض صفحه کلاچ (تعویض دیسک و صفحه)

کلاچ در اتصال موتور خودرو به گیربکس نقش دارد. زمانی که راننده ی خودرو کلاچ را فشار بدهد، این قطعه باعث می شود تا موتور از گیربکس جدا شود و جریان نیرو متوقف شود. همچنین اگر راننده ی خودرو پای خود را از روی کلاچ بردارد یا به عبارتی پای او از کلاچ جدا شود، موتور به گیربکس متصل شده و موجب انتقال حرکت چرخشی موتور به گیربکس و در نهایت حرکت چرخ‌ های ماشین می‌شود. صفحه کلاچ یک بخش از سیستم کلاچ است. این دیسک فلزی مشابه لنت ترمز، اصطکاک ایجاد می‌کند. همانند قطعات دیگر خودرو، دیسک و صفحه نیز نیاز به تعویض دارند. اکنون در این مقاله به زمان تعویض صفحه کلاچ (تعویض دیسک و صفحه) می‌پردازیم. در واقع قصد داریم این مسئله را بررسی نماییم که در چه مواقعی کیت کلاچ ما نیاز به تعویض دارد.

 

در چه مواقعی صفحه کلاچ ما نیاز به تعویض دارد؟

آگاهی ما نسبت به وضعیت قطعات مختلف خودروی شخصی از مهم‌ترین نکات در افزایش عمر مفید آنها است. زیرا هرچقدر اطلاعات ما نسبت به آن ها بیشتر باشد، می‌دانیم در چه مواقعی صفحه کلاچ ما نیاز به تعویض خواهد داشت. بنابراین مهم‌ترین نکات اثرگذار بر زمان تعویض صفحه کلاچ را در قالب 6 مورد مهم شرح می‌دهیم:

 

  • تعویض دنده ماشین سخت می‌شود: دنده ماشین به‌گونه ‌ای طراحی شده ‌است که به راحتی تعویض شود. اما اگر شما در عوض کردن دنده خودرو دچار مشکل شده ‌اید می‌تواند به علت بروز اختلال در صفحه کلاچ باشد. حتی در این شرایط صدا های عجیبی از دنده ماشین به گوش می‌رسد.

 

  • درگیر شدن پدال کلاچ دشوار است: اگر باید فشار بیش از حد به پدال کلاچ وارد نمایید و یا برای آزاد کردن آن نیز دچار مشکل هستید، بنابراین باید صفحه کلاچ خود را عوض کنید. در این شرایط پدال کلاچ خودروی شما بعد از رها شدن، بالا نمی‌آید و دیسک به صفحه کلاچ می‌چسبد.

 

  • احساس لغزش: یکی از رایج‌ترین علامت ‌های فرسوده شدن صفحه کلاچ، احساس لغزش است. به ‌طور کلی زمانی‌ که دور موتور سرعت می‌گیرد اما ماشین حرکت چندانی ندارد، باید ایراد از صفحه کلاچ باشد. همچنین دلیل لغزش این است که صفحه کلاچ قادر به انتقال کشش و قدرت کافی موتور به گیربکس نیست. به دلیل فرسایش، صفحه کلاچ در اثر فرسودگی و کارکردن زیاد ماشین در زمان اتصال به دیسک دچار اخلال در انتقال حرکت به چرخ‌ ها می‌شود. بنابراین صفحه کلاچ به پایان عمر مفید خود رسیده ‌است و باید آن را هرچه سریع‌تر تعویض نمایید.

 

  •  احساس لرزش: به ‌طور کلی لرزیدن، احساس لرزش و پریدن زمانی روی می‌دهد که پدال کلاچ را خیلی سریع رها می‌نمایید. اگر شما با سرعت کم در حال رانندگی و حرکت هستید، ممکن است این احساس لرزش همچنان ادامه داشته ‌باشد. این مورد نیز از جمله مواردی است که باید نسبت به تعویض صفحه کلاچ (تعویض دیسک و صفحه) اقدام کنید.

 

  • گرمای بیش از حد: تولید گرما و حرارت در خودرو می‌تواند به مرور زمان منجر به ایجاد سوختگی در صفحه کلاچ شود. در این شرایط بوی سوختگی را کاملاً احساس می‌کنید. همچنین این گرما باعث افزایش آسیب و ساییدگی قطعات اطراف صفحه کلاچ خواهد شد.

 

  •  ایجاد سروصدا: صدا هایی مانند خراشیدگی هنگام فشردن و یا رها کردن پدال کلاچ، نشانه‌ ای است از اینکه زمان تعویض صفحه کلاچ (تعویض دیسک و صفحه) فرا رسیده است. همچنین ایجاد صدا می‌تواند به دلیل شل شدن فنرهای صفحه کلاچ باشد. بنابراین اگر این صدای جیر جیر را نادیده بگیرید، ممکن است آسیب‌های شدید و جبران ناپذیری به خودروی شما وارد شوند.

 

اهمیت زمان تعویض صفحه کلاچ (تعویض دیسک و صفحه) در چیست؟

این موضوع که چه زمان تعویض صفحه کلاچ (تعویض دیسک و صفحه) را انجام دهیم، ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده ‌است. زیرا کلاچ حیاتی‌ترین نقش را در یک وسیله نقلیه ایفا می‌کند. همچنین استفاده بیش از حد و غلط از کلاچ می‌تواند احتمال بروز مشکلات را افزایش دهد. بنابراین به‌ عنوان یک فرد مسئولیت پذیر، باید نسبت به زمان تعویض صفحه کلاچ (تعویض دیسک و صفحه) آگاهی کامل داشته ‌باشیم.
عمر مفید صفحه کلاچ در حالت عادی و ایده‌آل می‌تواند بسیار طولانی مدت باشد. اما اگر شما در شرایطی هستید که باید همه‌روزه در خیابان‌های پرترافیک و شلوغ رانندگی کنید، ممکن است زودتر مجبور شوید صفحه کلاچ را عوض کنید. بنابراین میزان مسافتی که طی می‌کنید و در عین حال مدت زمان استفاده از خودرو می‌تواند بر زمان تعویض صفحه کلاچ (تعویض دیسک و صفحه) اثرگذار باشد.

 

نتیجه گیری

صفحه کلاچ مشابه سایر قطعات خودروی شما فرسوده می‌شود و نیاز به تعویض دارد. این قطعه ممکن است خراشیده شده و یا ترک بخورد. بنابراین کارایی آن نیز کاهش پیدا می‌کند و بر شتاب موتور ماشین اثر دارد. زیرا صفحه کلاچ قدیمی می‌تواند به‌طور کل فرآیند حرکت خودرو را با مشکل مواجه می‌کند. در این مقاله به مهم‌ترین عواملی که موجب فرا رسیدن زمان تعویض صفحه کلاچ (تعویض دیسک و صفحه) می‌شوند در قالب 6 مورد اشاره کردیم. بنابراین برای پایین نگه داشتن هزینه تعمیرات و افزایش عمر مفید و سلامت صفحه کلاچ خود سریع‌تر اقدام به تعویض صفحه کلاچ خودروی خود نمایید.

 

خرید دیسک و صفحه والئو

شرکت شجاع پارت نمایندگی رسمی فروش انواع قطعات خودرو در ایران است که شما می توانید کیت کلاچ های برند والئو را که از برترین و محبوب ترین کیت کلاچ های موجود در بازار جهانی می شود را با قیمتی مناسب و به همراه ضمانت کالا تحویل اصل خریداری کنید.
شما می توانید براساس نوع خودرو خود، کیت کلاچ مورد نظر خود را خریداری کنید و در سریع ترین زمان ممکن آن را درب منزل تحویل بگیرید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *