مقالات

چگونه برق خودرو را تقویت کنیم؟

چگونه برق خودرو را تقویت کنیم

آیا می‌دانید چگونه برق خودرو را تقویت کنیم؟ در حقیقت یکی از سیستم های مهمی که باعث حرکت اتومبیل های مختلف می‌شود سیستم برق خودرو است؛ چون در بیشتر اتومبیل ها برق می‌تواند موجب اشتعال سوخت در محفظه موتور خودرو شود. ضمن اینکه استارت زدن تمام ماشین‌ها از طریق برق انباشته شده در خودرو صورت می‌گیرد. همچنین بسیاری از سیستم خودروهای لوکس با استفاده از برق کار می‌کنند.

پس برای تقویت برق خودرو می‌توان کارهای لازمی در خصوص تقویت کوئل، تقویت دینام، تقویت سوزن های انژکتور و… انجام دهیم.

بررسی اینکه چگونه برق خودرو را تقویت کنیم؟

بررسی اینکه چگونه برق خودرو را تقویت کنیم؟

باتری مهم‌ترین بخش از سیستم داخلی خودرو است که مسئولیت تامین برق بسیاری از قطعات اتومبیل را بر عهده دارد. بنابراین از زمانی که ماشین خاموش است تا هنگامی که مجدداً اتومبیل خود را بعد از ساعت ها رانندگی خاموش می‌کنید به نیروی برق نیاز دارید‌ بر همین اساس جهت تقویت برق خودرو لازم است تا در هنگام تهیه باتری ماشین از مراکز خرید قطعات برق خودرو مرغوب ترین باتری را انتخاب کنیم.

تقویت برق خودرو با دینام

دینام قطعه مهم دیگری از سیستم برق خودرو است که در افزایش و یا کاهش ولتاژ برق اتومبیل نقش بسزایی دارد این قطعه نیز انرژی مکانیکی که از طریق سوخت به دست می‌آید را به انرژی الکتریکی تغییر می‌دهد. فراموش نکنید که در خودروهای جدید به این قطعه از سیستم برق نیز آلترناتور گفته می‌شود در این میان باتری هم در هنگام شارژ شدن از دینام انرژی الکتریکی لازم را دریافت می‌کند.

پس تهیه یک دینام باکیفیت از مراکز پخش لوازم یدکی خودرو از جمله فروشگاه شجاع پارت در تقویت سیستم برق خودرو بسیار حائز اهمیت است.

مهم‌ترین اجزا برای تقویت سیستم برق خودرو

مهم‌ترین اجزا برای تقویت سیستم برق خودرو

خودروهای مدرن برای داشتن عملکردهای صحیح به اجزای مناسبی در سیستم های الکتریکی خود وابسته هستند. پس باید به دنبال پاسخ این سؤال باشیم که چگونه برق خودرو را تقویت کنیم در این میان اجزای مختلفی هستند که عملکردهای خودروی شما را بر اساس سیستم برق کنترل می‌کنند. چنانچه هر کدام از این قطعات مانند سوکت ها، آفتامات، مدارهای الکتریکی و… شروع به آسیب دیدن کنند قطعاً مشکلات زیادی برای خودروی شما پیش خواهد آمد. دیگر اجزای مهم در سیستم برق خودرو عبارت‌اند از:

کوئل

این قطعه یک ترانسفورماتور فشار قوی می‌باشد که در سیستم برق خودرو نقش مهمی دارد. کوئل جهت تقویت اجزای مهم دیگری در خودرو مانند باتری و دینام به کار می‌رود.

دلکو

قطعه دیگری که در سیستم برق خودرو طراحی شده است دلکو می‌باشد این قطعه نیروی الکتریکی تولید شده در کوئل را در میان قطعات دیگری مثل شمع ها تقسیم می‌کند.

شمع

شمع ها با به وجود آوردن جرقه در موتور خودرو نیز نیروی لازم برای تولید انرژی مکانیکی را تهیه می‌کنند.

وایر شمع

وایر شمع

این قطعه از سیم های ولتاژ بالایی ساخته شده‌اند که در سیستم برق خودرو به عنوان رابط عمل می‌کنند.

فیوزها

اگر در سیستم برق خودرو بیش از حد مجاز نیروی الکتریکی وارد فیوز شود قطعاً فیوزها با سوختن از آسیب رسیدن به سایر مدارهای الکتریکی خودرو جلوگیری می‌کنند.

کنترل کننده ها

معمولاً برای تقویت برق خودرو از کنترل کننده های مناسبی استفاده می‌شود؛ چون این اجزا می‌توانند بخش های متعددی از مدارهای الکتریکی را کنترل کنند.

نکته

از آنجایی که سیستم برق خودرو شامل اجزای متعددی است پس با تقویت هر کدام از این اجزا می‌توان به راحتی برق اتومبیل خود را تقویت کنید. مثلاً تعویض کوئل یکی از راه های تقویت سیستم الکتریکی انواع خودروها به حساب می‌آید.

با چه روش هایی و چگونه برق خودرو را تقویت کنیم؟

با چه روش هایی و چگونه برق خودرو را تقویت کنیم؟

برای اینکه بتوانیم از یک سیستم برق ایده آل در خودروی خود استفاده کنیم بهتر است به فکر تقویت برخی قطعات مهم مثل خازن های برق خودرو باشیم. البته برای تقویت سیستم الکتریکی اتومبیل نیز راه‌های گوناگونی وجود دارد از جمله این روش ها عبارت‌اند از:

تقویت سیستم جرقه

سیستم جرقه وظیفه دارد تا در سیستم برق خودرو سوزاندن سوخت را انجام دهد. برای تقویت کردن سیستم جرقه روش های مختلفی وجود دارد یکی از این راهکارها استفاده از شمع هایی است که دارای مقاومت کمتری می‌باشند‌. در واقع به کار بردن شمع ها و وایر شمع هایی که از مقاومت کمتری برخوردار هستند می‌توانید به همراه عایق بندی مطلوب تا حد مناسبی سیستم برق خودرو را تقویت کنید.

روش دیگری در پاسخ اینکه چگونه برق خودرو را تقویت کنیم این است که در سیستم خودرو شمع های چند الکترودی را به کار ببریم. زیرا این نمونه شمع ها کمک می‌کنند تا در محفظه موتور خودرو زودتر جرقه ایجاد شود پس جرقه های بیشتری در محفظه موتور پخش شده و اشتغال زودتر از چند ثانیه رخ می‌دهد.

نکته

برای بالا بردن توان وایر شمع های اسپرت با کمترین هزینه می‌توانید نمونه های مختلفی از وایرهای شمع های معمولی را تهیه کنید. فراموش نکنید که وایر شمع ها باید دارای بیشترین کیفیت باشند بهتر است برای تهیه مرغوب ترین وایر شمع به سراغ مراکز پخش لوازم یدکی خودرو معتبر مانند فروشگاه شجاع پارت بروید. سپس وایر را با چسب های عایق پلاستیکی یا مواد مناسب دیگری مثل انواع نخ نسوز به طور کامل پوشش دهید.

تعویض کوئل برای تقویت سیستم برق خودرو

تعویض کوئل برای تقویت سیستم برق خودرو

شاید بارها از خود پرسیده باشید که چگونه برق خودرو را تقویت کنیم؟ همان‌طور که گفته شد تعویض کوئل می‌تواند یک راهکار مناسب برای پاسخ به این سؤال که چگونه برق خودرو را تقویت کنیم‌ باشد. پس زمانی که شما یک کوئل قوی تری را برای ایجاد جرقه بیشتر در محفظه سیلندر انتخاب می‌کنید به طور حتم می‌توانید سیستم برق خودرو را تا حد زیادی تقویت کنید. البته این موضوع زمانی امکان پذیر است که در سیستم شارژ و برق خودرو از منابع تغذیه پر توانی مانند باتری های قوی و دینام های مناسب استفاده شود.

نکته

امروزه در بیشتر مراکز خرید لوازم یدکی خودرو نمونه های مختلفی از آلترناتورهای مرغوب با بیشترین دوام عرضه می‌شود. این دینام های جدید با آمپراژهای مختلف در مراکز معتبری مانند فروشگاه شجاع پارت قابل دسترسی هستند پس شما می‌توانید جدیدترین آلترناتورهای بادوام که توان تولیدی آن‌ها معمولاً تا 160 آمپر است را به راحتی در فروشگاه های داخل کشور تهیه کنید.

ساده ترین روش برای تقویت برق خودرو

اگر چه با تعمیر و یا تعویض برخی اجزای سیستم الکتریکی برق اتومبیل امکان تقویت کردن آن وجود دارد؛ اما ساده ترین روش برای اینکه چگونه برق خودرو را تقویت کنیم این است که از مدارهای تقویتی استفاده کنیم. این مدارها در سیستم جرقه زنی محفظه موتور خودرو کمک می‌کنند تا سوختن بهتر انجام بگیرد امروزه نمونه های متنوعی از مدارهای مخصوص تقویت سیستم جرقه در بازار قابل دسترسی هستند. البته شما می‌توانید از طریق نقشه های مرتبط با سیستم برق خودرو این مدارها را به شکل دست ساز هم تهیه کنید.

با چه ترفندی و چگونه برق خودرو را تقویت کنیم؟

شاید گاهی اوقات با خرید لوازم یدکی خودرو قصد داشته باشید تا تقویت برق انواع اتومبیل را انجام دهید. اما شما با به کار بردن دو کوئل به راحتی می‌توانید در سیستم الکتریکی خودرو به برق بیشتری دست پیدا کنید. ولی پیدا کردن یک قطعه مناسبی که بتواند ولتاژ بالایی را در طراحی خودرو تحمل کند کار نسبتاً دشواری است. زیرا این قطعه ضمن داشتن توان بالا باید از عایق بندی مناسبی هم برخوردار باشد. در این میان به کار بردن قطعاتی که دارای دو سیستم جرقه هستند می‌تواند گزینه مناسبی برای استفاده طولانی مدت از دو کوئل باشد.

مناسب ترین قطعه برای تقویت برق ماشین

مناسب ترین قطعه برای تقویت برق ماشین

این روزها برخی قطعات کاربردی وجود دارد که قادرند برق خارج شده از دو کوئل را به درون دلکو وارد نمایند یکی از این قطعات ساده به اسم Automatic coil selector است. تعداد زیادی از این مدل سیستم ها با توان بالا در فروشگاه های معتبر عرضه می‌شود پس به راحتی با عایق بندی مناسب می‌توانید برای هر کدام از شمع های خودرو یک کوئل در نظر بگیرید. به همین منظور هر کدام از کوئل ها می‌توانند بر روی یک شمع نصب شوند و به طور مستقیم شمع را با نیروی خوبی تغذیه کنند.

روش های دیگری برای تقویت برق خودرو

تا اینجا راهکارهای مختلفی برای اینکه چگونه برق خودرو را تقویت کنیم؟ شرح داده شد؛ اما روش های دیگری هم برای انجام این کار وجود دارد مانند:

 • استفاده از ابزارهای مدرن
 • تقویت سیم کشی استارت
 • نصب سوزن انژکتور پربازده
 • استفاده از خازن تقویت کننده
 • نصب شمع های سوزنی خودرو
 • نصب وایر شمع با مقاومت پایین
 • تقویت کوئل با روش های جدید
 • مراقبت از اجزایی که در زمان خاموش بودن اتومبیل برق دزدی می‌کنند

سخن پایانی

اگر جزو افرادی هستیم که بر روی اتومبیل خود نورهای زنون نصب کرده‌ایم و یا از ماشین خود برق زیادی را می‌کشیم بهتر است بهفکر این باشیم که چگونه برق خودرو را تقویت کنیم؟ برای انجام این کار امروزه خازن های تقویت کننده ای روانه بازار شده است حتی قطعاتی ساخته شده که به راحتی می‌توانند برق و ولتاژ انواع اتومبیل ها را تثبیت کنند.

این اجزا نوعی تقویت کننده برق ماشین هستند‌ پس باعث می‌شوند تا شتاب افزایش یابد و تا حد قابل توجهی مصرف سوخت کم شود. در زمانی که شما از سیستم برق خودرو مصرف بی‌رویه دارید این نمونه قطعات باعث جبران افت ولتاژ برق اتومبیل شما خواهد شد. در نتیجه این قطعات دقیقاً شبیه به یک خازن تقویت برق می‌توانند نور و یا سیستم های برقی اتومبیل را افزایش دهند.

شجاع پارت تامین کننده قطعات یدکی خودرو در کمترین زمان ممکن میتواند بهترین محصولات را با نازلترین قیمت در خدمت شما عزیزان قرار دهد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

1 دیدگاه در “چگونه برق خودرو را تقویت کنیم؟

 1. احمد گفت:

  مرحله اول انجام بیگ‌تری
  مرحله دوم تقویت دینام
  مرحله سوم اضافه کردن باطری دوم

  وسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *