مقالات

علائم خرابی وایر شمع|نشانه خراب شدن وایر شمع

علائم خرابی وایر شمع

علائم خرابی وایر شمع چیست؟

وظیفه وایر شمع به ‌عنوان یکی از قطعات مهم خودرو، رساندن جریان برق به شمع، جهت ایجاد جرقه در پیستون و احتراق سوخت است. این فرآیند موجب مشتعل شدن سوخت در موتور و حرکت خودرو می‌گردد. در برخی موارد از جمله قطعی سیم ممکن است وایر شمع به خوبی کار نکند. با گذشت زمان دو سر آن رسوب کرده و نمی‌تواند جریان الکتریسیته را به خوبی منتقل کند و ماشین روشن نمی‌شود. به‌ طور مثال اگر هر یک از وایر شمع ‌های موتور ماشین قطع باشد، عملکرد خودرو با مشکل مواجه است. اکنون به مهم‌ترین علائم خرابی وایر شمع اشاره می‌کنیم.

 

شرکت شجاع پارت نمایندگی رسمی فروش وایر شمع متناسب با انواع خودرو می باشد که می توانید وایر شمع خودرو خود را با قیمتی مناسب از ما خریداری کنید.

 

شرکت شجاع پارت نمایندگی فروش انواع تجهیزات خودرو می باشد که شما می توانید بر اساس نوع خودرو، قطعات مورد نیاز خود را با پایین ترین قیمت موجود در بازار و تحویل فوری درب منزل خریداری نمایید.

 

انواع علائم خرابی وایر شمع کدام‌ اند؟

قطعات خودرو به مرور زمان فرسوده شده و تحلیل می‌روند. باید این انتظار را داشته ‌باشید که هر از چند گاهی آنها را تعویض کنید. از این موارد می‌توان به ترک خوردگی، فرسایش یا ذوب شدن مشهود وایر شمع اشاره کرد. همچنین ممکن است موجب اکسیده شدن و تجمع کربن شود. وایر شمع‌ نقش حائز اهمیتی در فرآیند احتراق و جرقه زدن خودرو دارد. وایر شمع‌ معیوب و خراب می‌تواند بر روی نحوه عملکرد خودرو تأثیر بگذارد و منجر به بروز مشکلات گران قیمتی در موتور خودرو می‌شود.
بسیاری افراد علائم خرابی وایر شمع را نادیده می‌گیرند و آن ها را تعویض نمی‌کنند. با ایجاد مشکل در وایر شمع‌، علائم خرابی وایر شمع خود را نمایان می‌سازند. ممکن است ماشین شما به سختی حرکت کند و یا حتی اصلاً روشن نشود. توجه به علائم خرابی وایر شمع بسیار مهم است. بنابراین در ادامه به معرفی علائم خرابی وایر شمع می‌پردازیم تا مشکلات احتمالی را کاهش دهیم:

 

  •  روشن نشدن ماشین:

دشواری در استارت زدن از جمله علائم خرابی وایر شمع است. زیرا موتور خودرو به جرقه قوی نیاز دارد تا عمل احتراق به موقع در تمام سیلندرها انجام شود. با خرابی وایر شمع این فرآیند به‌‌طور هماهنگ در سیلندرها صورت نمی‌گیرد. بنابراین موتور ماشین اصلاً روشن نمی‌شود.

 

  • بروز اختلال در احتراق سوخت:

اگر سیلندر های موتور خودرو، توان مورد نیاز را نداشته ‌باشند، در فرآیند احتراق سوخت اختلال روی می‌دهد. این عامل می‌تواند یکی از علائم خرابی وایر شمع خودروی شما باشد.

 

  •  ایجاد وقفه در عملکرد خودرو:

با فشار بر روی پدال گاز، سطح شتاب خودروی شما باید به آرامی افزایش پیدا کند. اما یکی از علائم خرابی وایر شمع در این است که موتور ماشین در حالت شتاب‌گیری دچار وقفه می‌شود.
علاوه بر این، اگر وایر شمع خودروی شما خراب، ترک خورده یا آسیب دیده باشد، ممکن است جرقه زدن به درستی انجام نشود و در نتیجه باعث ایجاد اخلال در عملکرد موتور شود.

 

  •  احتراق خام بنزین:

از جمله وظایف موتور خودرو، تبدیل بنزین به انرژی جنبشی است. بنابراین روند تأمین انرژی خودرو در فرآیندی به نام احتراق داخلی انجام می‌شود. از علائم خرابی وایر شمع می‌توان به سوخت ناقص بنزین اشاره کرد. زیرا در این شرایط چرخه احتراق به خوبی انجام نمی‌شود و موتور ماشین از کار می‌افتد. در واقع تأخیر در فرآیند جرقه زدن شمع، موجب می‌شود که بعد از مدتی عملکرد موتور ماشین با نقص مواجه شده و خاموش شود. این عمل به‌ویژه در صبح‌ های سرد و مرطوب روی می‌دهد. بنابراین با مشاهده این وضعیت باید هرچه سریع‌ تر وایر شمع خودرو را تعویض نمایید.

 

  •  سرو صدا و لرزش موتور خودرو (ریپ زدن):

گاهی اوقات، به خصوص هنگام شتاب‌گیری، صدایی مثل تق تق در موتور خودرو را خواهید شنید. این صدا به همراه لرزش به این دلیل است که وایر شمع‌ ماشین شما مانع از جرقه زدن می‌شود. بنابراین کارکرد ضعیف موتور ماشین نیز می‌تواند یکی از علائم خرابی وایر شمع ماشین شما باشد.

 

برای خرید شمع موتور و مشاهده محصولات کلیک کنید.

 

جمع‌ بندی

در حالت کلی سالم بودن وایر شمع‌ خودرو در انجام صحیح فرآیند احتراق بسیار حائز اهمیت است. همچنین ذکر این نکته مهم است که در نهایت، خرابی وایر شمع منجر به ضعف در عملکرد موتور خودرو می‌شود. به همین دلیل باید از علائم خرابی وایر شمع ماشین خود به خوبی آگاهی داشته‌ باشید. در این پست به عمده‌ترین علائم خرابی وایر شمع در 5 مورد از جمله روشن نشدن ماشین در هنگام استارت زدن، بروز اختلال در احتراق سوخت، ایجاد وقفه در عملکرد خودروی شما، احتراق خام بنزین، سروصدا و لرزش موتور خودرو اشاره کردیم. با مطالعه این مقاله می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره علائم خرابی وایر شمع ماشین خود کسب نمایید و به موقع وایر شمع جدید را جایگزین آن کنید.

‫5/5 ‫(1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *