مقالات

فرق شمع سوزنی و شمع نیکلی (شمع معمولی خودرو)

شمع سوزنی و شمع نیکلی خودرو

تفاوت شمع سوزنی و نیکلی (معمولی)

با روشن شدن خودرو و پس از استارت زدن آن، سوخت وارد موتور می‌شود. سپس قطعه پیستون با چرخش اولیه فلایویل سوخت را متراکم می‌سازد. در چنین شرایطی قطعه شمع که در سرسیلندر جای گرفته و در بنزین متراکم شده غوطه ور است وارد عمل شده و جرقه ایجاد می‌کند. عملیات جرقه زنی توسط شمع خودرو کمک می‌کند تا بنزین متراکم شده منفجر شود. سپس پیستون را با سرعتی بسیار بالا به سمت پایین هل دهد. در نتیجه چنین فرایندی موتور به کار می‌افتد و خودرو حرکت می‌کند. به این ترتیب شمع موتور نقش بسیار موثری در ایجاد انفجار و اشتعال و حرکت خودرو دارد.

 

در حال حاضر و بر اساس نوع سیستم موتور خودروهای گوناگون از شمع‌ های متفاوتی در ساختارشان استفاده می‌شود و مدل‌ های مختلفی از این قطعات در بازار وجود دارند. از جمله این محصولات می‌توان به شمع سوزنی و شمع نیکلی یا معمولی اشاره کرد.

در این مقاله قصد داریم تفاوت شمع سوزنی و نیکلی (معمولی) را مطرح ساخته و هر کدام از این قطعات را معرفی کنیم. پس اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما همراه باشید.

 

برای مشاهده ی انواع شمع های خودرو کلیک کنید.

 

شمع سوزنی چیست؟

شمع سوزنی همان‌طور که از نامش نیز مشخص شده از یک سر سوزنی شکل به وجود آمده است. به همین دلیل جرقه‌ ای که توسط آن به وجود می‌آید دقت بسیار بالایی داشته و از شمع‌ های معمولی قوی‌تر است. این موضوع نیز سبب می‌شود تا با کمک این قطعه، سوخت خودرو به طور کامل بسوزد و شمع آن نیز دیرتر به فرسودگی مبتلا شود.

به طور کلی می‌توان گفت بازده موتور خودرو با کمک این شمع‌ ها از شمع‌ های تخت خواهد بود. از سوی دیگر میانگین مصرف سوخت نیز در این شمع‌ ها و در مقایسه با شمع‌ های تخت کمتر است. با استفاده از این قطعات موتور خودرو عملکرد روانتری داشته و نرم ‌تر است.

 

 

شمع نیکلی (معمولی) چیست؟

شمع‌ های خودرو در مدل سرتخت و یا معمولی از جنس نیکل نیز طراحی و تولید شده و در بازار وجود دارند. این محصولات از ویژگی‌ های خاص خود برخوردار شده و مزایا و معایبی دارند.

شمع نیکلی یا معمولی از حرارت اندکی برخوردار شده و لذا در بسیاری از موارد شاهد عمر نسبتاً کوتاه آن خواهید بود. این مدل از شمع‌ های خودرو از سری تخت به وجود آمده‌ اند و برای ایجاد جرقه سوخت نسبتاً زیادی مصرف می‌کنند.

با این حال قیمت و هزینه قابل پرداخت برای خرید آن‌ها از شمع سوزنی کمتر است. کارشناسان توصیه می‌کنند که پس از نصب این قطعه در اتومبیل خود پس از طی کردن فاصله حدود ۲۰ هزار کیلومتری آن را تعویض کنید.

 

مقایسه و بررسی تفاوت شمع سوزنی و نیکلی (معمولی)

  • 1- تفاوت در ظاهر

الکترود مثبت در شمع‌های سوزنی، باریک ‌تر طراحی شده و سر آن مخروطی شکل است. در حالی که الکترود به کار رفته در ساختار شمع معمولی، به یک استوانه با سر تخت شباهت داشته و قطر بیشتری از قطر الکترود مثبت شمع سوزنی دارد.

 

  • 2- تفاوت در تحمل دما

شمع‌ های نیکلی و یا معمولی از جنس نیکل ساخته می‌شوند. آلیاژی که قادر است دمای تا حدود ۴۰۰ درجه سانتیگراد را به خوبی تحمل کند. این در حالی است که در ساختار شمع‌ های سوزنی از دو فلز پلاتینیوم و ایریدیوم استفاده می‌کنند.

نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که یک شمع پلاتینیومی قادر است دمای تا حدود ۹۰۰ درجه سانتیگراد را تحمل کند. در حالی که شمع‌ های ساخته شده از آلیاژ ایریدیوم چیزی تا حدود ۱۲۰۰ درجه توان مقاومت گرمایی خواهند داشت.

به همین ترتیب عمر و دوام این قطعات نیز بیشتر است. چنین شمع‌ هایی دیرتر به آسیب ‌هایی از قبیل تغییر شکل مبتلا خواهند شد و یا دیرتر ترک بر خواهند داشت.

 

شمع سوزنی و شمع نیکلی خودرو

 

  • 3- تفاوت در نحوه عملکرد

الکترود مرکزی به کار رفته در ساختار شمع نیکلی (معمولی) به صورت تخت طراحی شده است. این بخش از ارتفاع کمی برخوردار شده و سطحی کاملا صاف نیز دارد. همان‌طور که می‌دانید با برخورد الکترود مثبت و منفی جرقه ایجاد می‌شود.

در شمع نیکلی وجود این ساختار باعث می‌شود که برقراری ارتباط و برخورد میان الکترود مثبت و منفی با گذشت زمان دشوار تر شود. یعنی باید الکترودها تلاش‌ های زیادی انجام دهند تا جرقه مناسب اشتعال ایجاد گردد. جرقه زنی‌ های پی در پی، غیر کامل و یا ناقص نیز به افزایش سوخت خودرو کمک می‌کند و استهلاک آن را نیز افزایش خواهد داد. امکان خام سوزی نیز وجود دارد.

مشکلی که در شمع‌های سوزنی با آن روبرو نخواهید شد. چراکه الکترود مرکزی به کار رفته در این قطعات، سوزنی شکل است و نوک تیزی دارد. به همین دلیل الکترود های مثبت و منفی آن بهتر می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار سازند و جرقه‌ های قوی و کامل به وجود آورند.

 همان‌طور که می‌دانید با ایجاد جرقه‌ های با قدرت بالاتر انفجار بزرگتری هم شکل خواهد گرفت. انفجاری که قدرت بیشتری نیز دارد. با استفاده از این قطعات سوخت خودرو بهتر خواهد سوخت و با پدیده خام سوزی نیز مواجه نخواهید شد. با کمک شمع سوزنی شتاب خودرو افزایش پیدا کرده و توان موتور نیز بیشتر خواهد شد. با این حال شمع سوزنی از شمع معمولی قیمت بالاتری دارد.

 

فرق شمع سوزنی و شمع نیکلی خودرو

 

شرکت شجاع پارت نمایندگی رسمی فروش انواع لوازم یدکی و تجهیزات خودرو در تهران است که شما می توانید در هر کجای ایران که هستید قطعات خودرو مورد نیاز خود را خریداری کنید و آن را درب منزل تحویل بگیرید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *